Jak chronić rośliny na polu przed zagrożeniami?

Rzepak powszechni uprawiany jest jako roślina oleista, olej rzepakowy uważany jest za bardzo zdrowy ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i niską zawartość cholesterolu.

Na polach wiosną widzimy rzepak kiedy całe połacie ziemi lśnią jasnożółtym kwiatem rzepaku. Ze względu na wysoką zawartość oleju jest ceniony i uprawiany od wieków. Mówi się, że Rzymianie uprawiali już rzepak. Rzepak pochodzi ze wschodniej części Morza Śródziemnego i był uprawiany do produkcji oleju jadalnego i lampowego. Od XVII wieku uprawa rzepaku wzrastała wraz ze wzrostem zapotrzebowania na olej do lamp. W tym czasie rzepak, wraz z blisko spokrewnioną rzepą, stał się najważniejszą rośliną oleistą w wielu krajach europejskich. Rzepak to jednoroczna lub dwuletnia roślina zielna o wyprostowanej, rozgałęzionej łodydze.

Może osiągnąć wysokość od 30 do 150 centymetrów. Rzepak kwitnie jasnożółto, z kwiatów rozwijają się strąki, w których tworzy się od 12 do 20 nasion. Nasiona ciemnobrązowe do czarnych są okrągłe i mają średnicę od 1,5 do 2,5 milimetra.

Nasiona rzepaku mogą zawierać do 40% oleju. Jednak rzepak jak też wiele innych roślin może być narażony na szkodniki.

Oczywiście rzepak jak również inne rośliny uprawne w pierwszym okresie rozwoju zagrażają im rośliny z którymi trzeba konkurować o słońce i wodę, dlatego stosuje się różnego rodzaju środki ochrony roślin, które hamują rozwój roślin niepożądanych. Należy stosować je odpowiednio wcześnie dzięki temu działając na nasiona będą zwalniały rozrost chwastów pozwalając na swobodny wzrost rzepaku. Oczywiście trzeba będzie wybrać odpowiedni środek, przeznaczony dla tych roślin. Oczywiście odpowiedni preparat na chwasty – zwalczanie fiołka polnego w zbożach jesienią musi być przewidziany w różnych fazach rozrostu, dlatego też należy chronić roślinę podczas kiełkowania, ale także w kolejnych miesiącach, kiedy mogą zagrać mu insekty, zastosowanie środków musi być zgodne z instrukcją na opakowaniu danego środka. Nie powinno się rozpylać środków ochrony roślin w czasie zbyt wysokich temperatur, jak i podczas deszczów.

Continue Reading

Jaką rolę pełni inspektor nadzoru budowlanego?

Z pewnością każdy inspektor nadzoru budowlanego powinien być osobą doświadczoną i dobre znającą branże budowlaną.

Dzięki temu może bez problemu wykonywać swoje obowiązki, powinien on posiadać bardzo szeroką wiedzę na temat zasada budowania. Przeprowadza on kompleksową i szczegółową kontrolę konstrukcji pod kątem zgodności z przepisami, rozporządzeniami, zatwierdzonymi planami, obliczeniami i specyfikacjami. Przeprowadza przegląd planów rysunków konstrukcyjnych i specyfikacji pod kątem zgodności z przepisami, rozporządzeniami, wymaganiami dotyczącymi energii i dostępu dla osób niepełnosprawnych.

Prowadzi dochodzenia w sprawie podejrzeń naruszenia przepisów prawa miejskiego i budowlanego inspektor przeprowadza cały zakres inspekcji budowlanych, elektrycznych, hydraulicznych i mechanicznych różnych domów prywatnych, bloków mieszkaniowych, budynków komercyjnych i przemysłowych, budynków użyteczności publicznej.

Wykonuje kompleksowe inspekcje budynków, przeciwpożarowych, elektrycznych, hydraulicznych, energetycznych i kontroli dostępności wszystkich konstrukcji podczas budowy w celu zapewnienia zgodności z planami, obliczeniami i specyfikacjami.

Zgłasza naruszenia i nakazuje poprawki, wykonuje przeglądy przeciwpożarowe oraz badania nowych i istniejących już konstrukcji.

Doradza i dostarcza informacje techniczne i porady konstruktorom, inżynierom i wykonawcom w zakresie praktyk i zasad budowlanych. Wykonuje przeglądy planów budowlanych i specyfikacji na potrzeby prowadzenia prac inspekcyjnych. Przygotowuje wszelkiego rodzaju raportu i podsumowania. Ogólnie mówić bardzo wiele obowiązków posiada inspektor nadzoru Zakopane jest miastem gdzie znajdziemy doświadczonego inspektora budowlanego, który będzie mógł prowadzić nadzór nad prowadzonymi przez nas pracami budowlanymi. Może przykładowo zlecić wykonanie określonych poprawek i skontrolować ich wykonanie. Dzięki niemu mamy pewność iż nasz budynek będzie postawiony zgodnie z przepisami oraz w sposób należyty pod względem konstrukcji i bezpieczeństwa użytkowania.

Continue Reading