Jak chronić rośliny na polu przed zagrożeniami?

Rzepak powszechni uprawiany jest jako roślina oleista, olej rzepakowy uważany jest za bardzo zdrowy ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i niską zawartość cholesterolu.

Na polach wiosną widzimy rzepak kiedy całe połacie ziemi lśnią jasnożółtym kwiatem rzepaku. Ze względu na wysoką zawartość oleju jest ceniony i uprawiany od wieków. Mówi się, że Rzymianie uprawiali już rzepak. Rzepak pochodzi ze wschodniej części Morza Śródziemnego i był uprawiany do produkcji oleju jadalnego i lampowego. Od XVII wieku uprawa rzepaku wzrastała wraz ze wzrostem zapotrzebowania na olej do lamp. W tym czasie rzepak, wraz z blisko spokrewnioną rzepą, stał się najważniejszą rośliną oleistą w wielu krajach europejskich. Rzepak to jednoroczna lub dwuletnia roślina zielna o wyprostowanej, rozgałęzionej łodydze.

Może osiągnąć wysokość od 30 do 150 centymetrów. Rzepak kwitnie jasnożółto, z kwiatów rozwijają się strąki, w których tworzy się od 12 do 20 nasion. Nasiona ciemnobrązowe do czarnych są okrągłe i mają średnicę od 1,5 do 2,5 milimetra.

Nasiona rzepaku mogą zawierać do 40% oleju. Jednak rzepak jak też wiele innych roślin może być narażony na szkodniki.

Oczywiście rzepak jak również inne rośliny uprawne w pierwszym okresie rozwoju zagrażają im rośliny z którymi trzeba konkurować o słońce i wodę, dlatego stosuje się różnego rodzaju środki ochrony roślin, które hamują rozwój roślin niepożądanych. Należy stosować je odpowiednio wcześnie dzięki temu działając na nasiona będą zwalniały rozrost chwastów pozwalając na swobodny wzrost rzepaku. Oczywiście trzeba będzie wybrać odpowiedni środek, przeznaczony dla tych roślin. Oczywiście odpowiedni preparat na chwasty – zwalczanie fiołka polnego w zbożach jesienią musi być przewidziany w różnych fazach rozrostu, dlatego też należy chronić roślinę podczas kiełkowania, ale także w kolejnych miesiącach, kiedy mogą zagrać mu insekty, zastosowanie środków musi być zgodne z instrukcją na opakowaniu danego środka. Nie powinno się rozpylać środków ochrony roślin w czasie zbyt wysokich temperatur, jak i podczas deszczów.

You may also like